Uto15Kol2023

Slavlje Velike Gospe sa župnim zborom u Aljmašu

"Blažena Djevica Marija svojim hvalospjevom Veliča, tom svojom molitvom, izriče proroštvo: prorokuje da nisu na prvome mjestu moć, uspjeh i novac, nego služenje, poniznost i ljubav. Gledajući nju u slavi, mi shvaćamo da su prava veličina i moć služenje, a da kraljevati znači ljubiti. I da je to put koji vodi u Nebo“, rekao je đakovačko-osječki nadbiskup metropolit Đuro Hranić predvodeći, u koncelebraciji s đakovačko-osječkim nadbiskupom metropolitom u miru Marinom Srakićem, svečano središnje misno slavlje o svetkovini Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo – Velike Gospe, 15. kolovoza 2023. u Svetištu Gospe od Utočišta u Aljmašu, gdje se slijevala rijeka hodočasnika, među kojima su, nakon 30 kilometara pješačenja, bili retfalački župljani.

Milosna čast veličati Gospodina i častiti Majku Božju uz čudesnu povijest kipa i Svetišta Gospe od Utočišta na ovomu slavlju, u 10 sati, zasjala je u srcima Mješovitog pjevačkog zbora naše župe. Župljani su prispjeli organizirano autobusom u aljmaško Svetište i tijekom putovanja Tomislav Trojan predmolio je krunicu i čašćenje Gospe pjesmom te smo klicali odu Gospi Aljmaškoj.

Hod s Marijom k Isusu

Središnjoj misi, uz nadbiskupe Đuru i Marina u koncelebraciji je bio i domaći župnik i upravitelj svetišta, vlč. dr. Tomislav Ćurić, bivši župnik, preč. Ante Markić, predvoditelj trodnevne molitvene priprave fra Ivan Matić, župnik u Ivanovcu Andrija Vrbanić i tajnik Nadbiskupskog ordinarijata Domagoj Lacković. Liturgijsko pjevanje animirao je naš zbor uz vodstvo Ivana Bošnjaka i orguljsku pratnju Antuna Ivankovića, a psalam je pjevao fra Miroslav Petrac. U liturgijskom su čitanju sudjelovale župljanke Monika Tomin i Nevenka Špoljarić.

Među pričestiteljima bio je naš župnik Ivan Jurić. Na poseban način ponosno i s radošću doživjeli smo sveto misno slavlje i zbog prisuća nadbiskupa u miru Marina, koji je požrtvovno s velikom ljubavlju došao k Gospi aljmaškoj i k nama u ovaj sveti blagdanski dan. Također, radosni smo bili i zbog vlč. Tomislava Ćurića, aljmaškoga župnika, s kojim su se župljani pozdravljali i čestitali na postignućima nakana da Svetište još snažnije zasja među vjernicima. Vlč. Tomislav na kraju mise posebno je zahvalio rodnoj župi i župnom zboru istaknuvši s radošću da je naš župni sin.

Devetnica hoda s Marijom k Isusu u župnoj crkvi, uoči najveće Gospine svetkovine, okrunjena je slavljeničkim zajedništvom u trima blagdanskim misama u župnoj crkvi i veličajno sa župnim zborom u Aljmašu gdje su raspjevani župljani poslije svečane mise pozdravili nadbiskupa Đuru koji je zahvalio za sudjelovanje u svetoj svečanosti. Pojedini naši župljani sudjelovali su u pobožnostima i uočnici u Aljmašu koju je predvodio fra Ivan Matić, dok su pješaci hodočasnici i iz Retfale s njim slavili prvu ranojutarnju svetu misu, a bilo je i vjernika na podnevnoj misi za branitelje i ratne stradalnike koju je prvi put predvodio vlč. dr. sc. Davor Vuković uz suslavljenje preč. Alojza Kovačeka. Ovogodišnja gospojinska svečanost na poseban je način osnažila Retfalčane koji su imali prigodu posjetiti novootvoreni Memorijalni centar u Aljmašu podno brda Kalvarija. 

Priredila: N. Špoljarić

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • 32
 • 33
 • 34
 • 35
 • 36
 • 37