Ned23Svi2021

Proslavili smo blagdan Duha Svetoga i oprostili se od bogoslova Antuna Nikolića

Uz Božić i Uskrs značaj blagdana Duha Svetoga u liturgijskom je kalendaru najsnažniji. Do 1969. godine ovaj je blagdan imao i svoju osminu pa su se ti dani nazivali Dani Duha Svetoga, kraće Dani Duha ili Duhovi Dani, a naposljetku uslijed jezičnoga osiromašenja danas je u uporabi ostala riječ Duhovi. Blagdan Duha Svetoga nazivamo i nedjelja Pedesetnice jer su, nakon Isusova uskrsnuća, apostoli zajedno molili i na brdu Tabor pedesetoga dana sišao je s neba na njih Duh Sveti te počeše propovijedati bez straha, a svi koji ih slušahu razumješe riječi na svom materinjem jeziku.

Ujedno Novi je Kristov zakon tada proglašen, a on od krštenika zahtijeva da svoj život ponudimo kao žrtvu u zahvalnosti za dar vjere tako što ćemo propovijedati Radosnu vijest. Stoga se blagdan Duha Svetoga naziva rođendanom Crkve, koja bi bez Duha Svetoga bila tek jedna u mnoštu „organizacija“. Značaj blagdanu pridaju vjernici ponaosob u duhovnoj pripravi kroz pobožnost Duhu Svetomu, a mi smo u našoj župnoj zajednici održali u subotu navečer duhovsko bdjenje, svojevrsno bogoslužje srca poput prvih kršćana, pripravljajući se za blagdansko slavlje nedjelje Pedesetnice.

U župnoj je crkvi blagdan Duhova, 23. svibnja, proslavljen tijekom pet euharistijskih slavlja koja su predvodili župnik Ivica Martić i župni vikar Matija Aušić. Svečanom misom u 11 sati predsjedao je župnik Ivica, a radosnoj proslavi pridonijelo je liturgijsko pjevanje Dječjeg zbora, uz ravnanje naše župne maestre Marijane Matijević (sopranistice) i orguljsku pratnju Marije Nađ Perić, a čuli smo i Dorinu svirku na gitari i violinisticu Lauru Dizdar.

Kao i uvijek, župnik Ivica održao je poticajnu propovijed razloživši kako prepoznati Duha Svetoga u vlastitom životu i životima drugih ljudi, te među ostalim kazao: „Ljubav između Oca i Sina je Duh Sveti. On je poniznost. Kad je Bog u tebi, nosiš mir u sebi. Točno u sebi možemo razlikovati što je od Boga, a što nije. Duh Sveti brani nas od nas samih… Kriza je u Crkvi, svijet govori da smo se itekako udaljili od Boga i nemamo plodove Duha Svetoga i zato imamo ratove, raspad obitelji, ljubomore, zavist, unutarnji nemir, ljutnju, srdžbu… Naš uspjeh ovisi o Duhu Svetom, otvaranju vlastitog srca Duhu Božjem. Duh Sveti od nikoga ne odustaje. Nemojmo umjesto življenja punine života, do kraja svoga života životariti. Daj Bogu srce pa će spašavat tebe i tvoju obitelj! Nema druge tehnike, osim sile Duha Svetoga.“

Posebnost slavlja u 11 sati, kada misi pribivaju obitelji s djecom, bila su tri krštenja pod misom te je župnik, nakon obreda krštenja, noseći u naručju krštene radosno pokazao župnoj zajednici malenu Ivu, Ritu i Dinu. A na blagdan Duhova kršteno je još četvero djece, dakle sedmero! Naposljetku triju prijepodnevnih slavlja župnik je zahvalio bogoslovu KBF-a u Đakovu Antunu Nikoliću za hvalevrijednu suradnju tijekom pastoralne prakse u našoj župi (od 24. veljače 2021.), kazavši kako zahvala ne mora biti i trajni oproštaj župljana od pastoralnog suradnika Antuna, koji je svima zahvalno uzvratio za gostoprimstvo i što je baš naša župa bila njegova pastoralna učionica. Prigodno ga je župnik darivao. Tijekom njegova boravka s njim su rado surađivale molitvene skupine, liturgijski čitači i drugi, a bio je i aktivni sudjelovatelj biblijske tribine ponedjeljkom te angažiran u euharistijskim slavljima, pobožnostima i životu župne zajednice. Stoga ne čudi što su se župljani i ponaosob htjeli oprostiti sa susretljivim Antunom čije će đakonsko ređenje biti 11. listopada te ga i dalje pratimo molitvama u hodu prema duhovnom pozivu.

Naposljetku misnoga slavlja župnik je blagoslovio krštenice – nove članice župne obitelji, očeve, majke i kumove te pozdravio Udrugu „Betlehem“ koja se predstavila tiskanim materijalima postavljenim na stol ispred župne crkve.

Poticaji župnikove propovijedi: Duh Sveti donosi Boga u nas 

Danas slavimo Pedesetnicu, blagdan Duha Svetoga. Najprije recimo tko je Duh Sveti. Otac ljubi Sina, Sin ljubi Oca, ljubav između Oca i Sina je Duh Sveti. On je poniznost. Usmjerimo misli na riječi sv. Pavla koji veli: Naši neprijatelji nisu od krvi i ni od mesa, već duhovne naravi. Koji su to onda neprijatelji čovjeka? Naše misli. U nama se sukobljavaju naše misli, mi se borimo s našim mislima. Duh Sveti naš savjetnik, plamen, svjetlo - on nas upućuje što trebamo činiti. Naša savjest nam jasno govori. Evanđelje ga naziva i Duhom braniteljem. Nekada branitelj (odvjetnik) nije govorio u ime okrivljenika, već je stajao iza njega i šaptao mu što da govori. To je uloga Duha Svetoga. Mi se svaki dan u sebi osjećamo za nešto krivim. U nama se stalno odvija suđenje nas samih i drugih. Duh Sveti nas brani u nama samima i pomaže kako se postaviti. Apostol Pavao kaže okovan Duhom Svetim: Idem u Jeruzalem, tko zna što će me tamo snaći. Možeš biti okovan, vezan nekim drugim duhom koji ti ne da mira. Duh Božji uvijek traži naš pristanak, a suprotan Duh nas veže i ne da nam mira, ne možemo ga se osloboditi. Duh Božji uvijek vodi u mir. Ako nešto radim a to me čini nemirnim, nije od Duha Božjeg. Gdje su razdori, svađe, zavisti, nemiri… tu nema Duha Božjeg. U Djelima apostolskim čitamo kako su se različiti narodi skupili na istom mjestu i svi su se razumjeli. Najveći neprijatelji Izraelaca (Arapi, Egipćani, Rimljani) svi zajedno. Zar to nije dar Duha Božjeg? Bog stvara zajedništvo, ako mu se otvorimo tamo gdje je vladalo neprijateljstvo. On od neprijatelja pravi braću, prisutan je u našem svakidašnjem životu. On je u nama, on nas trajno povezuje s Bogom. On se u nama zauzima za nas i u nama ne izgovara ni moje ni tvoje ime, već ime Abba, Oče a u tom imenu imamo sigurnost. Apostol Ivan veli da Duh oživljuje, a tijelo ne koristi ništa. Kriza u svijetu, Crkvi, svijetu govori nam samo jedno da smo se udaljili od Boga, da živimo po tijelu. Plodovi tijela su: bludnost, svađe, razdori, podjele, ratovi… Naš uspjeh, ovisi o Duhu Svetom. Isus cijeli svoj život bio je vođen Duhom, od svoga rođenja do smrti. Duh Sveti donosi Boga u nas. On nas oduševljava. Kako jedan mladić veli, promijenio sam posao, ušao među ugodnu radnu ekipu. Oduševili su me svojim prihvaćanjem i sada rado idem na posao, ne kao prije s mukom i grčem. To je djelo Duha Svetoga. Kada su papu Pavla VI. koja je najveća potreba Crkve, on je kratko i jasno odgovorio: Duh Sveti. Mi smo skloniji utopiti se u svijet nego ga mijenjati. Dvanaest apostola ljubavlju, Duhom Svetim pokorilo je čitav svijet. Bezbroj stvari u životu nisu za živa čovjeka, ali jesu za živa Boga. Bog treba našu otvorenost. Mi ne možemo navoditi Boga što treba raditi i gdje djelovati, ali možemo pustiti da on djeluje po nama, da nas vodi. Ivan Pavao II. dao se Bogu i srušio komunizam u svijetu. Majka Tereza ljubila je Boga i pokorila srca svih ljudi. Daj Bogu srce pa će spašavati tebe i tvoju obitelj! Nema druge tehnike, osim sile Duha Svetoga. Ako hoćeš pomoći svojima, ti se otvori Bogu! Ako hoćeš pomoći svome djetetu, ti se prvo okreni, otvori Bogu! Današnji blagdan Pedesetnice govori nam da sve ono što je Isusovo može postati i naše; Veći je onaj koji je u vama nego onaj koji je u svijetu (1 Iv 4,4). Nedugo nakon svoga obraćenja, Augustin je šetao ulicom u Milanu i susreo prostitutku koju je otprije poznavao. Ona ga je zvala, ali on je šutio te nastavio uspravno hodati niz ulicu. "Augustine", zazva ga još jednom, "to sam ja!". Potpuno smiren i s odlučnošću Krista u svom srcu odgovori: "Da, ali to više nisam ja."

Priredila i fotografirala: Nevenka Špoljarić

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18