Sri22Ruj2021

U našoj župnoj crkvi misa za uspješan početak kampanje 40 dana za život

Cjelodnevnom molitvom svete krunice ispred KBC Osijek 22. rujna je počela jesenska kampanja Inicijative 40 dana za život koja traje do svetkovine Svih svetih. Svečani početak, 16 molitvenog okupljanja u okviru osme kampanje u Osijeku, proslavljen je u našoj župnoj crkvi večernjim euharistijskim slavljem koje je predvodio naš župni vikar Krešimir Iljazović, a suslavio isusovac o. Sebastijan Šujević.

Liturgijsko pjevanje na misi vodila je župljanka Danica Andrašević, a poslije je povorka vjernika – angažiranih zagovornika zaštite života od začeća do smrti, krenula hodeći (uz marijansku pjesmu, upaljene lampione i noseći kip Majke Božje s Djetetom Isusom) u marijanskoj procesiji za život od crkve do središta Retfale s križem krajputašem (uz raskrižje Petefijeve i Strossmayerove ulice) gdje je održana pobožnost otajstva krunice. 

Na večernjoj euharistiji okupili su se volonteri Inicijative 40 dana za život među kojima prednjače naši župljani, volonteri udruge Betlehem, redovnice Družbe sestara Naše Gospe i župne molitvene skupine. Predslavitelj Iljazović uvodno je istaknuo misnu nakanu za uspješan početak ovogodišnje jesenske kampanje stavljene pod zaštitu sv. Mihaela arkanđela i zaštitu Bezgrješnog Srca Marijina. U propovijedi je vikar Krešimir promišljao o evanđeoskom ulomku (Lk 9, 1-6) kazavši kako su i današnji volonteri poput dvanaestorice koji 'krenuše: obilazili su po selima, navješćivali evanđelje i liječili posvuda', kamo ih Bog šalje navješćivati, oslonjeni na Boga i Božju providnost, te poručio: „Večeras krećemo u poslanje koje Gospodin stavlja pred nas – zaštitu nerođenih. Temelj kršćanskoga poslanja je vjera s kojom hodimo na put s Gospodinom.“ U procesiji vjernici su pjevali marijanske pjesme koje su resile  pobožnost krunice uz križ. Pri molitvenom sabiranju o. Sebastijan Šujević u duhovnom poticaju je molio: „Utječemo se, pod Kristovim križem njemu koji je za nas trpio raspet na križu, umro i uskrsnuo, Bogu pod križem; križem koji izbor iskustva i zahvata Duha Svetoga; križem nade, rađanja nemoćnog djeteta, boli, patnje i smrti djeteta, ali i uskrsnuća i pobjede. Molim(o) te za sve majke koje nose djecu, a zbunjene su bez podrške. Molimo za očeve koji se ne snalaze da znaju kako biti dobri očevi i supruzi. Donosimo ti sve patnje i boli nerođene djece čiji su životi nasilno prekinuti, čijom su smrću nasilno zaustavljena pokoljenja nove djece i njihovih života u krilu obitelji.“ Desetice su premolili: svećenici Šujević i Iljazović, Kristijan Šimičić, Predrag Pavičić i Lucija Jelečević. Naposljetku zajedničke pjesme 'Zdravo Djevo', Šujević je zazvao blagoslov na volontere ističući kako je osobno veoma ponosan na molitelje te da je „Isus u svakomu trenutku s moliteljima, donosi milosti roditeljima i ljubav Božju koja mijenja ljudska srca“ te, istaknuo je, kršćanska dužnost je moliti za dar vjere i obraćenje! Sabranima je zahvalio naš župljanin Predrag Pavičić u ime Inicijative 40 dana za život, podsjetivši kako ekumenska pro-life inicijativa 40 dana sudjeluje u 16 molitvenom zajedništvu ove godine u 34 hrvatska grada uključujući Osijek s nakanom zaštite života, zaustavljanje abortusa i obraćenja. Pozvao je na miroljubivo, ekumensko molitveno bdijenje od 6.30 do 18.30 sati, osobno djelovanje molitvom i postom kod kuće i sudjelovanje u svakodnevnim molitvenim nakanama zajedništva Inicijative, a svi koji se žele pridružiti bdijenju mogu svoj termin za moljenje krunice dogovoriti s volonterima na mjestu molitve ispred KBC Osijek.

Tekst i fotografija: N. Špoljarić

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26