Sri14Stu2018

Duhovna obnova u našoj župi

„Isus čudesno iscjeljuje srce, dušu i tijelo“

U našoj je župi 14. i 15. studenoga 2018. godine održana dvodnevna velika duhovna obnova pod nazivom „Isus čudesno iscjeljuje srce, dušu i tijelo“, koju je vodio fra Mario Knezović, župnik iz Kočerina i urednik i voditelj na Radijskoj postaji Mir Međugorje.

Na duhovnu se obnovu u oba dana odazvalo više od tisuću vjernika i to ne samo iz naše župe Uzvišenja svetoga Križa, već i iz drugih župa osječkoga dekanata.

„Dragi župniče, kapelani Roberte i Božidare, dragi svi, tako je lijepo da možemo biti svi uz Isusa. „ rekao je na početku prvoga dana duhovne obnove fra Mario Knezović, te dodao: „Mi ćemo kroz ova 2 dana u vašoj župi slaviti Gospodina, staviti Isusa u središte cijelog našeg života i to je najveći izbor koji nam se može dogoditi. To je jedini put u kojem možemo pronaći smislenost i radost svoga života. Ali tu cjeloživotnu radost, ne trenutnu sreću, nego  kao trajno stanje onih koji su upoznali Isusa Krista, onih koji su zahvaćeni snagom života Boga - to mi želimo. Zato se radujem da mogu biti s vama i u ovoj prekrasnoj crkvi. Lijepo ćemo slaviti Gospodina, najprije misu svetu danas, kada slavimo našeg prvog proglašenog sveca u Hrvata, sv. Nikole Tavelića.“

U svojoj je propovijedi prvoga dana fra Mario progovorio o religioznosti, o tomu kako je uvijek čovjek jednako loš ako nije Isusa susreo. Prvo vam želim reći, to je abeceda početka, iznenadit ćete se možda, a to je: ponizite se, pred snažnom rukom Božjom. Koliko je važno biti malen, ne u smislu da sebe negiraš, degradiraš i sl. to nije poniznost, nego da kažeš „ja sam malen bez tebe, Isuse, ne mogu ništa bez tebe. Ja sam neznatan bez tvoga nadahnuća“... „Problem našeg današnjeg čovjeka je oholost, i tu ne prolazi nikakav navještaj, ja jedino do oholih ljudi ne mogu doprijeti.“

„Strahom se danas vlada. Ako mislite da se vlada vojskom, moći, medijima, da, to su sve samo alati pomoću kojih se sije strah u čovjekovo srce. Mi smo zastrašeni. A u strahu je čovjek blokiran. Ne može ništa, ne može se ohrabriti....“ rekao je, među ostalim u svojoj nadahnutoj propovijedi fra Mario.

U propovijedi drugoga dana fra Mario Knezović progovorio je o duhovnosti, koja ne smije biti bijeg od stvarnosti, već snaga.... Opasno je da tražeći Boga izgubimo čovjeka, probajte razumjeti što vam hoću reći, jer mnogi su tražeći Boga izgubili sebe, prestali su biti ljudi.... Mi danas kao da smo zaboravili biti ljudi.... A danas je jako važno da jedno drugome budemo brat i sestra. Ako zaboravimo biti ljudi mi nikad nećemo do Boga , jer On je došao na ovu zemlju kao čovjek. Nemojte zaboraviti biti ljudi, pokažite sućut. ...Božje kraljevstvo je činiti ljubav“ naglasio je fra Mario.

Nakon obje svete mise održano je razmatranje, predavanje, a potom molitve za duhovno ozdravljenje i za svoje zemaljske potrebe. Drugoga dana duhovne obnove, budući da je bio četvrtak, nakon nagovora, fra Mario je vodio euharistijsko klanjanje pred Presvetim Oltarskim Sakramentom.

Prvoga dana duhovne obnove glazbom je animirao zbor mladih, a drugi dan mješoviti zbor naše župe. Euharistijsko je klanjanje glazbom animirala Zajednica Svete Obitelji koja djeluje u našoj župi.

Na kraju dvodnevne duhovne obnove, naš župnik Ivica Martić najavio je i novu, 12. prosinca u našu će župu doći vlč. Ciril Čuš.

Tekst i foto: ZUSK

Više fotografija u Fotogaleriji.